Faculty

TAKSHASHILA PUBLIC MODEL HIGH SCHOOL, DAURIYA (NAUGAON) M.P.
LIST OF TEACHING STAFF (2018-19)
NO. NAME DESIGNATION SUBJECT  TAUGHT QUALIFICATION EDUCATIONAL TRAINING
1 LALIT NAYAK PRINCIPAL M.SC (PHY) ,  MA (EDUCATION) B.ED
2 USHA RICHARIYA Vice Principal,PGT (HINDI), Special Educator HINDI M.A. (HINDI) B.ED, M.ED
3 SHAYMA NISHAT PGT (CHEMISTRY) CHEMISTRY M.SC (CHEMISTRY), M.PHIL B.ED
4 NEERJA SHRIVASTAV PGT (ACCOUNT) ACCOUNT M.COM (ACCOUNTANCY) B.ED
5 SATYAVEER SINGH PGT (BIO) BIOLOGY M.SC (BOTANY) B.ED
6 SAURABH SHARMA PGT (ENGLISH) ENGLISH M.A. (ENGLISH LITERATURE) B.ED
7 AMBIKESH TIWARI PGT (PHYSICS) PHYSICS M.SC (PHY) B.ED
8 SHWETA SONI PGT (ECO) ECO M.COM (TAXATION) B.ED
9 KALPNA YADAV PGT (B.STUDIES) B.STUDIES M.COM (MANGEMENT) B.ED
10 VIVEK KUMAR PGT (MATH) MATH M.SC (MATH) B.ED
11 SANJEEV SAHU TGT (SCIENCE) SCIENCE M.SC (ZOOLOGY) B.ED
12 RAMA ARYA TGT (S.STUDIES) S.STUDIES B.A. ( Sociology, Political Science, Sanskrit) B.ED
13 PUSHPENDRA MISHRA TGT (HINDI), Councler HINDI M.A. (HINDI), M.A. (SOCIOLOGY) B.ED
14 BHANU PRATAP VERMA TGT (SCIENCE) SCIENCE B.SC (Bio, Chemistry) B.ED
15 BRAJESH BADAL TGT (SANSKRIT) SANSKRIT M.A. (SANSKRIT) B.ED
16 SARMAN KUMAR TGT (MATH) MATH B.E. , M.E. B.ED
17 AKANKSHA PATERIYA TGT (S.STUDIES) S.STUDIES B.COM (B.Studies, Account, Economics) B.ED
18 KALPNA SONI TGT (HINDI) HINDI B.A. (Sociology, Hindi) B.ED
19 AARTI NAYAK TGT (SCIENCE) SCIENCE B.SC (Math, Physics, Chemistry) B.ED
20 NAMRATA CHATURVEDI TGT (MATH) MATH B.SC (Math, Physics, Computer Science) B.ED
21 SANTOSHI NAYAK TGT (S.STUDIES) S.STUDIES B.A. ( History, Political Science, Sociology) D.ED
22 AMRITA RICHHARIYA TGT (MATH) MATH B.SC (PCM) B.ED
23 BRAJESH GUPTA TGT (ENGLISH) ENGLISH B.A. (ENG. LITERATURE) B.ED
24 NISHA SINGH TGT (ENGLISH) ENGLISH B.A. (ENG. LITERATURE) B.ED
25 NASIR KHAN PTI GAMES B.A. ( Sociology, Political Science, Sanskrit) B.P.ED
26 PRADEEP NAYAK MUSIC TEACHER MUSIC B.MU (CLASSICAL), M.A. (SUGAM SANGEET)
27 PANKAJ PANDEY COMP. TEACHER COMPUTER M.A. (SANSKRIT) PGDCA
28 GAURAV AGRAWAL PRTs B.A. ( History, Political Science, Sanskrit) D.ED, PGDCA
29 KULDEEP TIWARI PRTs M.COM D.ED, PGDCA
30 PREETI DWIVEDI PRTs B.A. ( History, Political Science, Geography) D.ED
31 MALTI RAIKWAR PRTs B.A. ( History, Political Science, Sociology) D.ED
32 ANURADHA MISHRA PRTs B.A. ( History, Political Science, Hindi) D.ED
33 ASHISH RICHHARIYA PRTs B.SC ( Physics, Chemistry, Bio) D.ED
34 RAMJI PATEL PRTs B.SC (Math, Physics, Computer Science) D.ED
35 SANGEETA TIWARI LIBRERIAN M.LIB
LIST OF NON TEACHING STAFF (2018-19)
NO. NAME DESIGNATION QUALIFICATION TRAINING
1 RAJKUMAR BUNDELA HEAD A/C M.COM (ACCOUNTANCY) PGDCA
2 ROOPAM PATHAK LDC B.COM Tally
3 RISHI SONAKIYA LAB ASTT. B.SC ……
4 NEERAJ KAROSIYA DATA ENTRY OPERATOR M.A. (SOCIOLOGY) Computer Training Course (Polytechnic)
5 POONAM RAIKWAR PEON 5th ……
6 SANTOSH RAIKWAR PEON 8th ……
7 LAXMAN PAL GUARD 5th ……
8 HEMANT KUMAR SWEEPER 5th ……